Zasilanie elektryczne bez przewodów

Symulacja komputerowa pola elektromagnetycznego wokół dwóch dysków elektrycznych.

Zródło Arvix  (Open access)

Niektórzy mówią o największym odkryciu od czasów genialnych wynalazków Thomasa Edisona i Nikoli Tesli. Ma ono miejsce dzisiaj wręcz na naszych oczach.

Odkrycia współczesnej fizyki to nie tylko bardzo interesujące, ale dalekie od doświadczeń codziennego życia, badania struktur materii mikro i makroświata. Ostatnio jesteśmy świadkami powstawania, rewolucyjnego wręcz sposobu przesyłania energii elektrycznej. Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do bezprzewodowej telefonii komórkowej czy też  bezprzewodowego internetu, to jednak do tej pory wszystkie urządzenia, nawet te najmniejsze używane codziennie wymagały użycia baterii, akumulatorów i w konsekwencji ładowarek oraz zasilaczy, dla których nieodłącznym atrybutem jest plątanina kabli.

                                                                      

Wykorzystując zjawisko rezonansu - dobrze znane fizykom - Marin Soljacic profesor z MIT w Cambridge,  opracował urządzenie pozwalające przesyłać energie elektryczną w bezpieczny sposób bez użycia kabli. Jego nadajnik wysyła promieniowanie tylko wtedy kiedy w pobliżu znajduje się - sprzężony rezonansowo - odbiornik. Nie ma mowy o traceniu energii podczas wysyłania promieniowania przez antenę czy też utratę energii w rozchodzeniu się fal w przestrzeni. Urządzenie działa tylko wtedy, kiedy następuje największe czyli rezonansowe sprzężenie pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem.

źródlo: BBC CO UK

1. Kabel zasilający antenę

2. Rezonator o częstotliwości  6.4MHz emituje falę elektromagnetyczną w obszarze zamkniętym.

3. Przesyłanie fali elektromagnetycznej tylko pomiędzy antenami na odległość do 5m

4. Przekształcenie energii fali na energię elektryczną, w drugiej antenie o częstotliwości własnej również 6.4 MHz, używaną do zasilana laptopa.

Obiekty i ludzie, znajdujący się na drodze przesyłanej energii, nie będą narażeni na jej działanie ponieważ oddziałuje ona tylko z obiektami o częstotliwości własnej  6.4 MHz - takimi jak antena przy laptopie.

Więcej informacji można znaleźć: http://arxiv.org/ftp/physics/papers/0611/0611063.pdf

Home

przyg. G.Osiński